Anasayfa > Haberler > Türkiye'de Bir İlk; e-projelere e-imza
Diğer Haberler  

Türkiye'de Bir İlk; e-projelere e-imza

http://www.zetacad.com/haberfoto/eimzahaber.jpg Bursa’da firmalar doğalgaz projelerini kağıt çıktı almaksızın, e-imza ile imzalayarak web üzerinden Bursagaz’a gönderiyor. Projeyi otomatik olarak kontrol eden Bursagaz yetkilileri de, e-imza ile onaylıyor.ZetaCAD Dijital Onay Sistemi’ni Türkiye’de ilk olarak uygulamaya Başlayan Bursagaz, bir ilke daha imza attı.

Tekhnelogos’un danışmanlığında devreye giren yeni sistemle birlikte, tesisatçı firmalar dijital olarak telif ettikleri doğalgaz projelerini kağıt çıktı almaksızın, e-imza ile imzalayarak web üzerinden Bursagaz’a gönderiyor. Dijital projeleri ZetaCAD otomasyon programı üzerinden otomatik olarak kontrol eden Bursagaz yetkilileri de, dijital projeyi e-imza ile imzalayarak onaylıyor. Böylece, firmaların ıslak imza atmak için Bursagaz’a gitmelerine gerek kalmıyor.

E-imza uygulamasıyla ilgili bilgiler veren Bursagaz Genel Müdürü Ertuğrul Altun, Bursagaz olarak bir yıldır projeleri dijital ortamda onayladıklarını, e-imza’nın devreye girmesiyle birlikte sistemin mükemmel hale geldiğin uygulamanın, yakın gelecekte doğalgaz dönüşüm sürecinin tümüyle dijitalleşmesi yönünde büyük bir adım olduğunu vurguladı. Mühendislik projeleri ve özellikle doğalgaz sektörü için özgün yazılımlar geliştiren Tekhnelogos Genel Müdürü Ahmet Selami Çalışkan da, proje çiziminden dijital onaya uzanan büyük bir omurga niteliğindeki ZetaCad programının e-imza’ya uygun olarak tasarlandığını, amaçlarının doğalgaz dönüşümünde bütün süreçleri dijitalleştirmek olduğunu ifade etti. Türkiye’nin elektronik imza sağlayan iki yetkili kurumundan biri olan TurkTrust’ın da teknik destek verdiği yeni uygulama diğer gaz dağıtım firmaları ve kurumlar için de örneklik teşkil edecek nitelikte. TürkTrust Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Yıldırım projelere e-imza uygulamasının Türkiye’deki ilk özel sektör uygulaması olarak ön plana çıktığını söyledi. Yıldırım, elektronik imza entegrasyonuyla bundan sonra kağıt çıktısı alınan projelere ıslak imza zorunluluğu’nun ortadan kalkmış olacağıhı, böylece, hem gaz dağıtım firmalarının hem tesisatçı firmaların zaman ve paradan tasarruf edeceğini, hem hem de manuel işlemlerden kaynaklanan karmaşanın ortadan kalkacağını söyledi.