Anasayfa > Haberler > ZetaCad 3.0 Doğalgaz dünyasının yeni yıldızı yolda!
Diğer Haberler  

ZetaCad 3.0 Doğalgaz dünyasının yeni yıldızı yolda!

Tekhnelogos firmasının doğalgaz projelerinin tasarımı için geliştirip doğalgaz mühendislerinin hizmetine sunduğu Zetacad ürünleri, proje firmalarının vazgeçilmez bir unsuru artık. İlk çıktığından bu yana Internet üzerinden kendini güncelleyerek yenileyen Zetacad 2.0 versiyonu, ilk halinden çok ileri bir noktaya ulaştı. Tekhnelogos firması, dünyada benzer bir örneği olmayan bu tasarım teknolojisini her an daha mükemmel kılmak için büyük bir uğraş veriyor ve kullanıcıların istekleri, Tekhnelogos’un AR-GE’sinde hayalden gerçeğe dönüşüyor.

“Ne kadar mükemmel olursa olsun daha yapacak çok iş vardır” felsefesinden yola çıkan Tekhnelogos, 2008’in son çeyreğinde doğalgaz sektörünün yıldızı olacak bir yeniliğe imza attı. Tekhnelogos ürün geliştirme takımı şu sıralar yeni bir Zetacad versiyonu çıkarabilmek için gece gündüz çalışıyorlar. Yeni versiyonun adı Zetacad 3.0. Tekhnelogos’un AR-GE labaratuarına sizler için girdik, Zetacad’in 3.0 versiyonunu inceledik ve fotoğrafladık. Zetacad 3.0 versiyonunda ne tür değişimler bizi bekliyor, gelin hep beraber bakalım.

Zetacad 3.0’ı eski versiyonundan ayıran en önemli niteliği şu dört kelimede özetlenebilir. Daha estetik, daha hızlı, daha kapsamlı, daha kolay.

Yeni Kullanıcı Arabirimi

Yeni kullanıcı arabirimi, estetik ve kolaylığı hedeflemiş. Her şey daha güzel görünsün ama bir komuta ulaşmak da çok daha kolay olsun. Bu amaçla kullanıcının kendi arayüzünü tasarlayabileceği şekilde OfisXP sitilinde özelleştirilebilir menü, araç çubuğu ve pencereler geliştirilmiş. Dolayısıyla kullanıcı istediği komutları istediği araç çubukalarında gruplayıp istediği yerde konumlandırabiliyor. Böylelikle sık kullandığı komutları kolay erişebileceği yere yerleştirip, kullanmadığı komutları arayüzden kaldırabiliyor. Zetacad 3.0’ın OfisXP stilindeki bu menüleri hem kullanılışlı, hem de estetik. Ancak her zaman daha güzeli vardır prensibinden yola çıkan Tekhnelogos, bu yeni arayüze ek olarak isteyen kullanıcıların bir ayar değişikliği ile aktive edeceği OfisVista stili kurdeleleri Zetacad’e eklemiş. “Yenilikleri severim” diyen kullanıcılar kurdelelerin estetik dünyasında Zetacad 3.0’ın zevkini yaşayabilir.

Menü ve araç çubuklarıyla beraber, Zetacad’de çok sevdiğimiz, özellikler panelindeki düzenleme pencerecikleri de değişmiş ve farklı bir görünümle artık ekranda taşınabilir bir konum kazanmış.

Çoklu Proje Arabirimi

Kullanıcı arabirimindeki değişiklikler sadece görsellik ve kolaylık değil elbette. Bizim en çok sevdiğimiz yenilik, çoklu proje özelliği oldu. Aynı anda, aynı program altında birden fazla projeyi açabiliyor ve istediğiniz üzerinde çalışabiliyorsunuz. Daha da güzel tarafı, bir projeden diğerine kopyalama yapabiliyorsunuz. Zetacad 3.0 Aslında Windows uygulamalarında genel bir özellik olan MDI (Multiple Document Interface – Çoklu Doküman Arabirimi) kavramından bizim anladığımızdan daha fazla bir şey anlıyor. Aynı anda birden fazla projenin açılabilir ve çalışılabilir olması Zetacad’e projeler arasında çapraz sorgulamaların ve analizlerin yapılabilmesi için imkan sağlıyor ve Tekhnelogos bu imkanı çok gelişmiş mühendislik özelliklerine dönüştürmeyi planlıyor.

Yüksek Performans

Zetacad 2.0 doğalgaz projelerinin tasarımı için yeterli performansa sahip bir altyapı sunuyordu, ancak büyük ölçekli ve kat sayısı fazla projelerde, özelikle donanım imkanları sınırlı bilgisayarlarda performans sıkıntıları yaşanabiliyordu. Tekhnelogos, yeni Zetacad’in daha hızlı çalışması için tüm kodu yeniden organize etmiş ve piyasanın en yavaş makinesinde dahi hızlı çalışmayı esas almış. Hatta hızla yaygınlaşan çok işlemcili platformlarda işlemci sayısının fazlalığını da avantaj olarak kullanabilmek için Zetacad’in çizim ve hesap mimarisinde önemli değişiklikler yapılmış. Tüm bunlar çok güzel ama bizi asıl şaşırtan ZetaCad’in performansı tavana vurmak için geliştirdiği teknolojik müdahaleler oldu. Yapay zeka kodu ile desteklenen performans mimarisi, özellikle çok katlı projelerde mimari yapıların veya tesisat tasarımının benzerliğini kullanarak 100 katlı bir projede dahi birkaç katlı projede çalışıyor olmanın hız ve hissini yaşatıyor. Ne diyelim, bilgisayarlar vakit kazanmak için icat edilmiş ama bu vakti bize sadece akıllı programlar verebiliyor, yoksa bilgisayar başında saatler harcamak işten bile değil.

Daha Geniş Kapsama Alanı

Zetacad 2.0’da belirli tip projeler kapsama alanı dışındaydı. Zetacad 3.0 kullanım yaygınlığı gittikçe artan bazı uygulamaları tasarım ortamına taşıdı. Bunlardan en önemlisi kaskat kazan sistemleri ve tabi ki bunun baca hesabı. Kazan dairesi projelerinin tama olarak ifade edilebilmesi için belirli ek formlar tanımlanmış, ve web destekli uygulamalar ile bu tip projelerin ihtiyaç duyduğu katalogların dijital yönetimi sağlanmış. Zetacad 3.0 ile kaskat sistemler dahil tüm kazan uygulamaları artık dijital kapsama alanında.

Foto Gerçekçi Katı Model

Zetacad 2.0 da, çizdiğimiz 2 boyutlu kat planının kendi kendine 3 boyutlu bir katı modele dönüştüğünü görünce epey şaşırmıştık. Şimdi artık çok daha fazla şaşıracağız çünkü Zetacad 3.0 bizi gerçekçi bir 3 boyutlu dünyaya davet ediyor. Tasarladığımız proje artık çok daha gerçekçi ve fotoğrafa yakın bir görünüme kavuşuyor. Fakat daha önemlisi tasarladığınız binanın ya da evin içine girip gezebiliyorsunuz. Gelişmiş bir bilgisayar oyunundaymış gibi kapısını kullanarak istediğiniz odaya girip çıkabiliyorsunuz. Tesisatı ve kat planını tam yerinde inceliyorsunuz. Artık bütün tesisat elemanları daha gerçekçi ve daha profesyonel bir tasarımla karşınızda duruyor. Yalnız bizden ufak bir uyarı: kendinizi bu 3 boyutlu bir bilgisayar oyunu içinde zannedip işinizi aksatmayın.

AutoCAD ve JPEG Aktarımı

Zetacad’de tasarlanan bir proje DXF formatına dönüştürülerek Autocad veya başka bir CAD programına aktarılabiliyordu. Zetacad 3.0’da bu aktarım biraz daha geliştirilmiş ve artık AutoCad’de daha önce çizilmiş mimari planların Zetacad’e aktarılması için bir aktarım modülü dahil edilmiş. Bu aktarım modülü, oda köşelerine snap olan işaretleyici sayesinde arka plana yerleşen DXF tabanlı mimari planın Zetacad tabanlı mimari plana dönüşmesini sağlıyor. Fakat bundan daha da güzeli, elimizle çizdiğimiz mimari eskizler taranarak arka plana yerleştirildiğinde, yine köşelere tıklama ile mimari plan çok kısa bir sürede eskizden Zetacad’e aktarılmış oluyor. Zetacad’de Legolarla oynamak gibi mimari plan tasarlayan mevcut kullanıcılar bu zevkli alışkanlıklarından vazgeçerler mi bilmiyoruz ama ZetaCad 3.0 artık DXF ve JPEG tabanlı dış çizimleri otomatik olarak dönüştürmenin daha hızlı bir yolunu da önermiş oluyor.

Yeni Proje İzometrisi

İzometrik şemanın adı Zetacad’de artık Proje İzometrisi. Çünkü kat izometrisi isimli ayrı bir çalışma modu da var. İzometrinin sadece adı değil fonksiyonları da değişmiş. Artık renk opsiyonun kullanan Zatacad 3.0 izometrik şemaların daha anlaşılır olması için renk tabanlı ayrıştırmalar yapmış. Dahası izometrik şemanın ayrımları açılır kapanır dallanmalar sayesinde istenilen detayda izlenebiliyor. Örneğin sayacın yanındaki aç/kapa düğmesine tıklayarak dairelerin tesisatlarını gizleyebilir veya gösterebilirsiniz. Bu yeni özellik Zetacad’in gösterim tarzındaki bir değişime de işaret ediyor. 2.0 versiyonunda baskı görünümünü esas alması nedeniyle Zetacad bir çok noktada interaktiviteyi sınırlamıştı. Ancak 3.0 artık proje baskısının önemini yitirip dijital kontrolün esas olduğu bir zengin görünümler dünyası esas alınıyor, dolayısıyla bir çok noktada kullanıcıya bir şeyi izlerken farklı interaktif opsiyonlar sunuluyor. Bu yaklaşım değişikliğinin bir benzerini eskiden baskı için görünüm açısını sabitleyen baca tasarımı izometrisinin artık her açıdan izlenebilir bir 3 boyutlu katı model izometrisine dönüşmesinde de görebiliyoruz.

Yeni Hata Raporu

Hata raporu Zetacad’in en güçlü özelliklerinden biri. Projenizi bir mühendis gibi inceleyip ilgili şartnameye göre tüm hatalarını ve uyarılarını size sıralıyor. Zetacad 3.0’da hata raporu yeni bir kolaylık sağlamış. Artık bir hataya tıkladığınızda sizi o hataya neden olan projenin ilgili kısmına götürüyor, hatayı bizzat gösteriyor. Bulmak önceden sizin için tabi ki zor değildi, ama uzun bir hata listesinin gereklerini yerine getirmek için proje tasarımınızda oradan oraya koşmadan birkaç tıkla işi bitirmek için kullanılışlı bir özellik. Ayrıca Zetacad 3.0 artık hatayı söylemekle işi bırakmıyor size hatanın adresini gösteriyor, çözümü de öneriyor.

Çoklu Dil Desteği

Kim ister bilmiyorum ama “Ben Zetacad’i İngilizce veya Rusça kullanmak istiyorum” diyenler için artık Zetacad 3.0’da çoklu dil desteği var. Tekhnelogos Zetacad’in doğalgazın kullanıldığı bütün ülkelerin diline çevrileceğini söylüyor. Türkiye’deki son kullanıcıyı elbette ilgilendirmiyor ancak Avrupa, Balkanlar, Rusya, Orta Asya ve Orta Doğu pazarına girmeyi hedefleyen Tekhnelogos’u ve Zetacad gibi bir otomasyon programını bekleyen yabancı kullanıcıları yakından ilgilendirdiğine şüphe yok.

Kolaylıklar Paketi

Bütün bu özelliklere ek olarak proje tasarımını kolaylaştırmaya yönelik 100’e yakın ek özellik 3.0’a dahil edilmiş. Bu özellikler ufak müdahalelerle büyük faydalar oluşturan, bugüne kadar belki de bu satırları okuyan bir çok insanın aklına gelmiş olan şeyler. Tekhnelogos kullanıcı isteklerinden en sık iletilenleri derleyip toparlamış kendi bildiklerini eklemiş ve ortaya kolaylıklar paketini çıkarmış. Zetacad 3.0 bu senenin sonu gelmeden piyasaya çıkacak ve eski kullanıcılara makul bir upgrade ücreti ile sunulacak.